The Greatest Guide To rozwarstwienie siatkówki

błyski/ flesze w polu widzenia- głównie od skroni- zauważane najczęściej podczas przechodzenia z pomieszczenia jasnego do ciemnego

wiek – po 40. roku życia występuje częściej, jednak do odwarstwienia może dojść w każdej grupie wiekowej,

Czym jest odklejenie siatkówki? Odklejenie siatkówki (a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie) to schorzenie oka, w którego trakcie siatkówka jest rozrywana lub odklejana od znajdującej się pod nią naczyniówki. W konsekwencji może prowadzić do upośledzenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Na schorzenie to narażjust one są osoby cierpiące na check here krótkowzroczność i chorujący na cukrzycę oraz atopowe zapalenie skóry.

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

zespoły chorobowe np.: zespół Marfana – choroba uwarunkowana genetycznie, gdzie defekt dotyczy syntezy kolagenu, a objawy dotyczą wielu układvertów i narządów.

Nie ma możliwości zapobiegania wystąpieniu choroby. Wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej, która mogłaby wiązać się z urazami głowy.

Ponadto nawet pomimo udanej operacji, może po niej nastąpić nawrót odwarstwienia, dlatego należy stale kontrolować kondycję oczu.

Interesuję się funkcjonowaniem ludzkiego organizmu zarówno od jego fizycznej, jak i psychicznej strony Zobacz profil Podoba Ci się 10 artykuł?

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

ciała szklistego i siatkówki. W wyniku tego następuje przerwanie połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, które znajdują się w tej warstwie oka.

Siatkówka wyściela błonę naczyniową oka, za pośrednictwem której otrzymuje tlen i substancje odżywcze.

Nie jest on odpowiedzialny za sam proces widzenia, ale spełnia szereg innych funkcji – m.in. udział w procesach naprawy komórek. Oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej to nic innego, jak pozbawienie jej tlenu i substancji odżywczych, przez co nie może właściwie funkcjonować.

Objawy odklejenia siatkówki dzielą się na przedmiotowe i podmiotowe. Wśród pierwszych wyróżnia się m.in. niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki oraz pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu oraz obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników.

Odwarstwienie siatkówki nie wywołuje bólu. Kiedy zatem należy szukać pomocy lekarskiej? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *